موضوعات داغ!

هدف گذاری در زندگی فقط با کمک این اصولِ 7گانه ممکن میشود!

فقط 20% از مردم به این روش هدف گذاری میکنن و فقط همونا هم به اهدافشون میرسن!

شما نمی‌تونید به هدفی دست پیدا کنید مگر اینکه غایت و سرانجامش رو ببینید. هدف چیه؟! چطور میشه هدف گذاری برای موفقیت انجام داد؟ چجوری هدف تعیین میکنید؟ آیا هدف گذاری به روش اِسمارت(SMART) انجام دادید؟! اگه از شما بپرسن که زندگی خودتونو چطور برنامه‌ریزی و ارزیابی می‌کنید، چه جوابی میدید؟! آیا خودتونو فردی موفق می‌دونید چون تمرینِ هدفگذاری داشتید؟! یا یه آدم شکست خورده! چون هدف گذاری تو زندگی رو جدی نگرفتید؟! آیا از عملکردتون و برنامه‌ریزی‌هاتون برای رسیدن هدف گذاری راضی هستید؟!

جواب شما میتونه بله و یا خیر باشه؛ اما بر اساس چه معیاری این جوابو می‌دید؟! آیا فقط احساس خودتونو بررسی کردید و جواب دادید یا معیار مشخصی داشتید؟! ایا از مهمترین مبانی موفقیت اطلاع دارید؟!

همه‌ی ما هدف و یا اهدافی موثر برای زندگی خودمون داریم و نسبت به همونا، میزان موفقیت و پیشرفت‌هامون رو می‌سنجیم. انتخاب هدف یکی از مهمترین و استراتژیک‌ترین تصمیمات در زندگی ماست. پس با توجه به سوالات بالا، هدف و هدف گذاری، خواه ناخواه بخش بزرگی از زندگی و موفقیت مارو پوشش میده. تو این مقاله می‌خوایم درباره هدف تو زندگی و هدف گذاری برای موفقیت با شما صحبت کنیم. توجه داشته باشیذ که فقط 20% از مردم به این روش هدف گذاری میکنن و فقط همونا هم به اهدافشون میرسن! پس لطفاً با دقت و حوصله با مایندینو همراه باشید.

 


هدف مفید و موثر چیه؟


هدف گذاری
مفهوم هدف گذاری

هدف، خواسته‌ای دقیق و روشن و وضعیتی‌ست که میخواید در آینده داشته باشید. و مدام ذهن شمارو برای رسیدن به خودش درگیر می‌کنه. هدف همون آرزو و آمالی هست که دارای زمانِ شروع و پایانه. چیزیه که قابلیت اندازه گیری داره. یعنی شما تو اهداف‌تون بُعد مکان و زمان دارید و میزان  اونو مشخص می‌کنید. هدف در واقع همون تصاویر خوبیه که تو ذهن و زندگی آینده‌تون ساختید.

برای مثال:

من می‌خوام تو سال آینده هر روز ورزش کنم!

من می‌خوام هر روز صبحِ زود از خواب بیدار شم!

همه‌ی این اهداف از جنس وظیفه و اقدام هستن، نه هدف گذاری برای موفقیت!

همه‌ی اینا زمانی معنا پیدا میکنن که در بستر یه هدفِ موثر تعریف بشن!

ورزش کردن وقتی معنا داره که بدونیم برای تغییر سبک زندگی‌مون هدف گذاری کردیم و برای این کار آموزش هدف گذاری تو زندگی دیدیم. و این یکی از اقداماتی هست که برای این هدف در نظر گرفتیم.

صبح زود بیدار شدن فقط یک اقدامه. و وقتی معنی پیدا می‌کنه که بدونیم هدف زندگی ما، افزایش نظم در زندگیه! برای همین یکی از چند اقدامی که انجام می‌دیم زود بیدار شدنه.


فرق بین هدف و اقدام چیه؟


هدف گذاری و اقدام
فرق هدف گذاری و اقدام

 

حواستون به تفاوت بین اقدام و هدف باشد! لازمه بدونیم بر اساس یک کتاب هدف گذاری که خوندیم پیش میریم یا از جزئیات اهداف اسمارت اطلاع داریم! چون تعریف هر دو شبیه به هم هست و مرز باریکی بین این دوتاست. اما اگه ما اقدامی برای دیگران توضیح بدیم، معمولاً می‌پرسن: خب که چی!؟

از طرف دیگه برای تعریف هدف گذاری تو زندگی گفتیم که هدف باید دارای بُعد مکان و زمان باشه.

به عنوان مثال یه نمونه هدف گذاری اینجوری میشه:
شما برای سال آینده برنامه‌ریزی کردید که منبع درآمد خودتونو افزایش بدید. این مقدار باید مشخص باشه. این که فقط بگیم افزایش می‌دیم کافی نیست. چون هدف اسمارت باید قابلیت اندازه گیری داشته باشه.

پس باید اینطوری بیان کنیم:
من تو سال آینده منبع درآمدم رو ۳۰% افزایش می‌دم. پس اگه امسال 300 میلیون درآمد داشتم، در انتهای سالِ بعد باید به رقمی بالغ بر 360 میلیون دست پیدا کنم.

∼ توجه!

مکان تو هدف گذاری رابطه مستقیمی با شرایط درونی و بیرونی شما مثل توانایی و استعدادهاتون داره. یعنی شرایط اقتصادی و حرفه‌ای شما و آموزش‌هایی که برای خودتون و توانایی‌هایتون در نظر گرفتید. از هر کدوم میتونید در راستای رسیدن به اهداف‌تون استفاده کنید. البته باید این نکته رو در نظر داشته باشید که موقع هدف گذاری به روش اسمارت باید اهداف رو درست و به جا استفاده کنیم. شرایط خودمونو در نظر بگیریم. مطابق مهمترین مبانی موفقیت؛ اهداف نباید اونقدر بزرگ باشن که در زمان و مکان فعلیِ شما قابلیت دسترسی بهشون نباشه. و نباید اونقدر کوچیک هم باشن که به آسونی سهل الوصول باشن. در این صورت دیگه انگیزه برای رسیدن بهشون نخواهید داشت!

بیشتر بخوانید: ۱۵ راز ثروت از همسایه پولدارتان که هرگز به شما نمیگوید!

 ما نمی‌تونیم حس شادی عمیقی داشته باشیم؛ مگر اینکه احساس کنیم در حال حرکت به سمت هدف و به دست آوردن چیزی که میخوایم هستیم.


آیا با نوشتن، رویا به هدف تبدیل میشه؟


تو اینکه هدف گذاری یکی از مهمترین مبانی موفقیته شکی نیست! از طرفی همه‌ی ما خواسته‌ها و آرزوهایی داریم و با تمام وجود می‌خوایم به اونا برسیم. اما داشتن آرزو و رویا به تنهایی کمکی به تحقق اهداف نمی‌کنه. اما اگه رویای خودمونو بنویسیم و برای رسیدن بهش، اهدافی عملی تعیین کنیم، یعنی هدف گذاری برای موفقیت رو آغاز کردیم. اگه اول، هدف خودمونو به گام‌های کوچیک‌تر تقسیم کنیم، به برنامه تبدیل میشه. و زمانی که متعهد به اجرای برنامه بشیم، رویای ما به واقعیت تبدیل خواهد شد. پس تقریباً می‌تونیم بگیم اگه هدف گذاری و تمرین هدف گذاری نداشته باشیم، نمی‌تونیم به هدف موثر و بزرگی تو زندگی دست پیدا کنیم.


 هدف گذاری در جهت موفقیت چیه؟


هدف گذاری و موفقیت
ارتباط هدف گذاری و موفقیت

اگه کسی برای موفقیتش از قبل آماده بشه، زمانی که فرصت بزرگ پیش میاد، مثل احمقا به نظر میرسه!

(هدف گذاری یکی از مبانی موفقیته)
برایان تریسی تو کتاب “بهانه‌ها را کنار بگذارید” درباره هدف گذاری اینطوری میگه:

برایان تریسی

توانایی شما تو ملزم کردن خودتون به تعیین اهدافِ مشخص و بعد پیشروی روزانه تو مسیر اون اهداف، بیش از هر عامل دیگه‌ای موفقیت شمارو تضمین میکنه. پس باید تو زندگی اهدافی داشته باشید تا به چیزای ارزشمند دست پیدا کنید. احتمالاً این جمله رو شنیدید که:

نمی‌تونید به هدفی که نمی‌بینید شلیک کنید! اگه نمی‌دونید کجا می‌رید، هر جاده‌ای شمارو به اونجا میرسونه. وقت گذاشتن و تصمیم‌گیری درباره اینکه تو هر یک از حیطه‌های زندگیتون به درستی چی میخواید، زندگی‌تون رو کاملاً متحول میکنه.

هنوز خیلی از آدما، زمان هدف گذاری تردید دارن و مکث می‌کنن. اونا می‌گن: “می‌خوام از لحاظ مالی مستقل شم؛ اما اصلاً نمی‌دونم چجوری قراره به این هدف برسم.”درنتیجه، اونا هرگز موفقیت مالی رو به عنوان یک هدف تعیین نمی‌کنن. به هر حال خوبه بدونید به هیچ عنوان لازم نیست بدونید چطور باید به هدفتون برسید. فقط لازمه به طور خیل واضح و مشخص بدونید می‌خواید به کجا برید. در این صورت مکانیسم تلاش برای رسیدن به هدف تو مغزتون بدون هیچ اشتباهی شما رو به سمت مقصدتون راهنمایی میکنه!

خب دیگه حالا وقتشه که بریم سراغ اصل مطلب…


 اصول 7 گانه برای رسیدن به اهداف


هدف گذاری

هفت مرحله ساده وجود داره که می‌تونید اونارو دنبال کنید تا سریع‌تر به اهدافتون برسید. روش‌های پیچیده‌تر و مفصل‌تر دیگه‌ای هم وجود داره؛ اما این روش 7 مرحله‌ای شما رو قادر میکنه تا 10 برابر مطمئن‌تر از قبل، به هدفی که میخواید برسید:

اصل1-به‌صورت مشخص و واضح تعیین کنید که چی میخواید!

لطفاً دقیق باشید! همونطور که تو ابتدای مقاله ذکر کردیم، اگه میخواید درآمدتون افزایش پیدا کنه مقدار دقیقشُ بنویسید.

اصل2- اهدافتون رو بر روی کاغذ بنویسید!

هدفی که نوشته نشده باشه عین دود سیگاره می‌مونه! چند لحظه این طرف و اون طرف میره و بعد ناپدید میشه. هدفِ نوشته نشده، مبهم و بی‌پایه و اساسه. ضمن اینکه هیچ نیرو و قدرتی هم نداره.

اصل3- برای هدفتون زمان‌بندی یا مهلت تعیین کنید!

زمان مشخصی رو در نظر بگیرید و تاریخی که میخواید هدفتون محقق شه یادداشت کنید. اگه هدف‌تون خیلی بزرگه، یک مهلت نهایی و در قدم بعد زمان‌بندی‌هایی برای اقدامات میان‌مدت، بین جایی که امروز هستید و جایی که در آینده میخواید باشید تعیین کنید.

قانون کار اینه: “هیچ هدفی غیر واقعی نیست. تنها چیزی که وجود داره ضرب الاجل‌های واقعیه.” حالا اگه تو مهلت معین به اهدافتون نرسید، چی کار باید بکنید؟! خیلی ساده‌ست: یک مهلت دیگه تعیین می‌کنید. تعیین ضرب الاجل یک بازی حدسی هست و حتی ممکنه شما قبل از ضرب‌الاجل به هدفتون برسید. گاهی درست تو زمان تعیین شده و گاهی هم بعد از اون.

اصل4- یک لیست از کارهایی تهیه کنید که با انجام اونا میتونید به اهدافتون برسید!

همنطور که هنری فورد گفته:”میتونید به بزرگترین هدف دست پیدا کنید فقط کافیه اونو به اقدامات کوچیکتر تقسیم کنید.” فهرستی از موانع و چالش‌های بیرونی و درونی تهیه کنید. لازمه که برای رسیدن به اهداف‌تون بر اونا غلبه کنید. لیستی از مهارت و دانشی که برای رسیدن به هدف نیاز دارید تهیه کنید. فهرستی از افرادی تهیه کنید که برای رسیدن به هدفتون به همکاری و حمایتشون نیاز دارید. اونقدر بنویسید تا فهرست شما کامل بشه!

اصل5- تو فهرست خودتون توالی و اولویت‌ها رو رعایت کنید!

تهیه فهرست بر اساس توالی مستلزم اینه که تصمیم بگیرید چه کاری رو اول و چه کاری را دوم و چه کاری رو بعد از اون انجام بدید. به علاوه فهرست سازماندهی شده بر اساس اولویت‌ها، شما رو قادر میسازه تا میزان اهمیت هر کار رو مد نظر داشته باشید.

اصل6-خیلی زود بر اساس فهرست اقدام کنید!

اولین گام، دومین و سومین گام رو خیلی سریع بردارید. به همین شکل پیش برید. مشغول باشید. سریع حرکت کنید. تاخیر نکنید! به خاطر داشته باشید که به تعویق انداختن کارها نه تنها دزد زمانِ شماست؛ بلکه دزدِ عمر و زندگی شما هم هست. تفاوت بین افراد موفق و افراد شکست خورده اینه که برنده ها اولین قدم رو محکم برمیدارن. اونا عمل محور هستن و تو جایی که هیچ تضمینی برای موفقیت وجود نداشته باشه، دست به اقدام میزنن!

اصل7- هر روز 1 قدم بزرگ به سمت هدف بردارید!

این مرحله‌ی کلیدی، موفقیت شمارو تضمین میکنه! هر 7 روز هفته یه کار خفن و بزرگ انجام بدید. هر ۳۶۵ روز سال. کاری که شمارو دست کم یک قدم به اهدافتون نزدیک می‌کنه انجام بدید. هدفی که مهمترین خواسته شماست! هر روز کاری انجام بدید تا شمارو تو مسیر هدفتون پیش ببره. در اینصورت شما شتاب میگیرید. این شتاب برای شما انگیزه دهنده، الهام بخش و نیرو بخش خواهد بود. سرانجام متوجه میشید که برداشتن گام‌های بعدی به سمت هدف، به تدریج آسون میشن!


 جمع‌بندی و نتیجه‌گیری 


با توجه به مطالب ذکر شده، لطفاً بیاییم هدف گذاری رو صحیح انجام بدیم. اهد‌افِ قد‌رتمند‌، کاملاً خاص و مشخص شده هستند. این نوع اهد‌اف با کلماتی اد‌ا میشن که تصویر ذهنیِ روشن و د‌قیقی از اونچه می‌خوایم به د‌ست بیاریم به ما می‌بخشن. با خوند‌ن اون اهد‌اف از روی کاغذ، د‌قیقاً درک میکنیم که چی می‌خوایم.

رشد کردن شاید مهم‌ترین مسئله برای آدم‌های موفق باشه. اما انسان‌های عادی اونو کاری خیلی سخت میدونن. تو این مقاله توضیح دادیم که با قدم‌های کوچک روزانه می‌تونید کاری کنید که بیشترین رشد رو بیشتر از هر کس دیگه‌ای داشته باشید.

مایندینو در اینستاگرام


دوستان عزیز، نظر شما در مورد محتوای این مقاله چیه؟!
شما هم در مورد این موضوع تجربه‌ای دارید؟
اگه ایده ای تو این زمینه دارید حتماً بیان کنید.

خوشحال میشیم نقطه نظرات ارزشمندتون رو با ما در میون بذارید!

❤️ یک دنیا سپاس از اینکه تا پایان این مقاله‌ی آموزشی با مایندینو همراه بودید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا