فن بیان و سخنوری را قورت بده : 17 نکته برای سخنور شدن که نمی دانستید

نکاتی طلایی برای اینکه تبدیل یه سخنران ماهر بشی.

آیا شده توی موقعیت‌هایی قرار گرفته باشین که نتونستین از حق خودتون دفاع کنید چون که نمیتونستین خوب منظورتون رو برسونین؟ خوب و با اعتماد به نفس حرف زدن آرزوی هر کسیه. مردم دوست دارن به حرف‌هاشون گوش داده بشه و اون‌ها رو جدی بگیرن. اصلا یکی از کلیدهای موفقیت خیلی‌ها همین فن بیان و سخنوری است. برخی افراد با همین فن بیان به راحتی به اهدافشون میرسن. البته منظور از خوب صحبت کردن این نیست که دروغ بگی یا کلمات را طوری بپیچونی که فرد مقابل رو به اشتباه بندازی. داشتن فن بیان با زرنگی کردن فرق داره. شما میتونی هم فرد خوبی باشی هم خوب صحبت کنی.

برای آموزش فن بیان و سخنوری حتماً با ادامه مقاله مایندینو همراه باشید!


فن بیان و سخنوری چیه؟

فن بیان و سخنوری یعنی توانایی صحبت کردن!

به همین سادگی. توانایی شما در حرف زدن هر چقدر بیشتر باشه یعنی فن بیان شما قوی‌تره. برای داشتن فن بیان باید بتونی خوب و با اعتماد به نفس حرف بزنی و البته واضح صحبت کنی. اما فکر نکنید که خوب حرف زدن مادر زادیه. خبر خوب اینه که فن بیان و سخنوری کاملا قابل یادگیریه. نکات زیر به شما در داشتن فن بیان کمک میکنه. اون‌ها‌ رو مطالعه و تمرین کنید. مطمئن باشید که تمرین شرط اساسی یادگیری و موفقیت در هر کاریه.

ؤ

چطور واضح صحبت کنیم؟

واضح صحبت کردن یکی از بخش‌های مهم فن بیان و سخنوریه. اگر گنگ و نامفهوم صحبت شود، مخاطب بعد از چند دقیقه به حرف‌های شما گوش نکرده و به شما اعتماد نمی‌کند. در بخش زیر چند نکته برای واضح صحبت کردن در علم فن بیان هست که از دستشون ندید.

#1 فن بیان و سخنوری : کلمات رو واضح ادا کن!

وقتی کلمات رو واضح ادا کنی، مردم بهتر صدای شما رو می‌شنون. برای تمرین میتونی صدای خودت رو ضبط کنی یا از یک دوست کمک بگیری تا به شما گوش بده تا حروف رو واضح‌تر ادا کنی. چیزهایی که میتونه به شما کمک کنه شامل موارد زیر هست : فن بیان و سخنوری

  • شمرده صحبت کردن
  • پایین آوردن تن صدا
  • گوش دادن و تقلید از بازیگران یا صدا پیشگانی که تن صدا و لهجه اون‌ها به شما شبیه هستند.

#2 فن بیان و سخنوری : یکنواخت صحبت نکن!

در طول صحبت، با یک تُن خاص و یکنواخت حرف نزن. این کار باعث میشه این حس در مخاطب به وجود بیاد که اعتماد به نفس نداری. با یک تن صحبت کردن شنونده رو بعد از مدت کوتاهی خسته ‌میکنه. از مِن مِن کردن و تپق زدن پرهیز کن. مردم از اینکه نتونن منظور کسی که مِن مِن میکنه رو درست متوجه بشن، خجالت‌زده میشن. به همین دلیل بعد از مدتی بهانه‌ای برای فرار از گوش کردن به حرف‌ها پیدا می‌کنن. اگر مِن مِن شما به دلیل شرم است، سعی کن ریشه اون رو پیدا کنی و اون رو حل کنی.

#3 فن بیان و سخنوری : نرم‌تر حرف بزن!

سعی کن خشونت و بلندی صدای خودت رو کشف، و اونا رو برطرف کنی. بلندی صدا باعث میشه شنونده حالت تدافعی به خودش بگیره. خشونت نیز باعث میشه مخاطب احساس راحتی با گوینده نکنه.

#4 فن بیان و سخنوری : با اطمینان صحبت کن!

با اعتماد و اطمینان صحبت کن نه با خشونت. ترجیحات، منافع و نیازهای خودت رو واضح و محکم بیان کن. مراقب باش که در بیان خواسته‌های خودت، خواسته‌های دیگران رو نیز در نظر داشته باشی. به طوری که خودخواه به نظر نرسی.

#5 فن بیان و سخنوری : احساسات خودت رو کنترل کن!

موقع صحبت کردن ممکنه حس هیجان، اشتیاق، عصبانیت یا حتی ترس داشته باشی. اما این احساسات نباید باعث بشه حدود خودت رو در زمان حرف زدن فراموش کنی. همچنین با حوصله به چیزهایی که برات مهمه پاسخ بده. هنر سخنوری یعنی ایجاد تعامل بین فردی.فن بیان و سخنوری

#6 فن بیان و سخنوری : میان صحبت کسی نپر!

به دیگران اجازه بده ابتدا توضیحاتشون کاملا تمام بشه و بعد تو صحبت کن. یک مکالمه خوب مانند یک گروه موسیقیه. هر کس سهم خودش رو داره و نوبت همه باید رعایت بشه.

#7 فن بیان و سخنوری : شنونده خوبی باش!

وقتی که کسی صحبت میکنه اصلا و به هیچ‌وجه به حرف‌هایی که قراره بزنی فکر نکن. با این کار به دیگران میگی که نظرشون اصلا مهم نیست و این کار به احساسات اونا آسیب میز‌نه. به دیگران علاقه نشان بده تا وقتی نوبت شما شد، توجه‌ها به شما جلب بشه.

آموزش فن بیان و سخنوری

چطور عالی صحبت کنیم؟ 

عالی صحبت کردن بخش دیگری از سخنوری و فن بیان هست. بیان چند نکته هم الزامی است که در ادامه بهش می‌پردازیم.

#1 به گونه‌ای بلند حرف بزن که صدات شنیده بشه!

برای اینکه دیگران صدای شما را بشنون باید به اندازه کافی بلند حرف بزنی. نه زیاد داد بزنی نه آنقدر آرام که بعضی از مخاطبان شما صدای شما را نشنون. اگه با صدای آرام حرف بزنی خودت رو به گونه‌ای نشان میدی که کم رو هستی و اعتماد به نفس نداری. از طرف دیگر سعی کنید داد نزنید. داد زدن نشانه اینه که دوست داری شنیده بشی. بذار کلمات، توجه مردم رو به خودش جلب کنه، نه صدای شما. صدای شما فقط باید در رساندن کلمات به گوش مخاطب کاربرد داشته باشه. فن بیان و سخنوری

#2 دایره لغات خودت رو افزایش بده!

تا میتونی مطالعه کن. از مطالب آنلاین مثل مجلات اینترنتی گرفته تا شاهکارهای ادبیات. هرچه بیشتر بخونی، دانش تو بیشتر میشه و در نتیجه دایره لغات هم وسعت پیدا می‌کنه. حتی بدون اینکه متوجه بشی عبارات بیشتری یاد میگیری. چون تاثیرش ناخودآگاه هست. واسه همین بعد از مدتی متوجه میشی که داری از همین عبارات در جملات خودت استفاده می‌کنی. برای اینکه باهوش به نظر برسی چند کلمه جدید و پرمعنا کافیه.

آموزش فن بیان و سخنوری

#3 از به کاربردن بیش از حد اصطلاحات بپرهیز!

اگر دوست داری خوب صحبت کنی نباید بیش از حد از اصطلاحات عامیانه و کوچه بازاری استفاده کنی. البته اگر شنوندگان شما جوانان هستن، میتونی گه گاهی از این اصطلاحات استفاده کنی. این کار کمک میکنه از لحن رسمی و خشک کلام شما کاسته بشه.

#4 مختصر و مفید حرف بزن!

یکی از بخش‌های مهم خوب صحبت کردن رعایت اختصاره. فن بیان به این معنی نیست که هر چه میدونی رو در اختیار شنونده قرار بدی. شاید تصور کنی که باید برای بیشتر فهماندن حرفات مثال‌های بیشتری بزنی، در صورتی که یکی دو مثال کافیه. فراموش نکن که همیشه از زیاده روی در کلام و تکرار دوری کنی تا شنونده دچار خستگی نشه. اگه برای یک سخنرانی آماده میشی، حرف‌های خودت رو روی کاغذ نوشته و باصدای بلند بخون. با این کار میتونی بفهمی کجاها دچار زیاده گویی شدی.

#5 روی پیامت متمرکز شو، نه خودت!

به جای اینکه به نگرانی و استرس خودت فکر کنی، روی پیام و مخاطبت تمرکز کن. مهم‌ترین چیز اینه که پیامت رو به خوبی منتقل کنی نه اینکه مثلا شبیه آنتونی رابینز یا استیو جابز بشی. قبل از اینکه صحبتت رو شروع کنی به پیامت فکر کن. به اینکه پیامی که منتقل میشه چقدر مهمه و کار شما تنها انتقال اونه. این کار باعث میشه نگران این نباشی که چقدر عرق کردی یا چقدر تند تند حرف میزنی.

#6 برای فن بیان و سخنوری غیبت و شایعه‌پردازی نکن و طعنه رو کنار بذار!

غیبت کردن، شایعه‌پردازی و زیرآب زنی ، جایی در خوب صحبت کردن نداره. نق زدن رو هم باید کنار بذاری. یک راه سازنده و مثبت برای توصیف خودت و چیزهایی که به سر شما آمده پیدا کن. به جای اینکه بگی دوست داری مردم چگونه رفتار کنن، روی خواسته خودت تمرکز کن. به یاد داشته باش که نمیتونی مردم رو عوض کنی اما میتونی خواسته خودت رو روشن و واضح کنی.

#7 شوخی کن اما توهین نکن

درستِ که کنایه و طعنه گاهی نشانه نکته‌بینی و شوخ‌طبعیه ، اما ممکنه کسی متوجه منظور شما نشه و اون رو توهین به حساب بیاره. البته گاهی اوقات کنایه میتونه تنش‌ها رو کم کنه. پس سعی کن ابتدا اطرافیان خودت رو به خوبی شناخته و بعد از کنایه استفاده کنی. فقط تلاش کن که کنایه زدن به عادت تبدیل نشه. فن بیان و سخنوری

#8 منفی‌بافی نکن!

حتی در بدترین شرایط هم میتونی با استفاده از اطلاعات مفید و مثبت به مردم کمک کنی. بهتره در هر شرایطی از حرف‌ها و خبرهایی که مردم رو دچار خشم، ناامیدی و افسردگی میکنه، خودداری کنی. در این شرایط با پذیرش شرایط بد، میتونه اطلاعات مثبت رو در اختیار مردم قرار بدی. همانگونه که نق زدن و منفی‌بافی میتونه یک عادت باشه، مثبت نگری و مفید بودن هم میتونه با تمرین تبدیل به یک عادت بشه.

آموزش فن بیان و سخنوری 

چطور با اعتماد به نفس صحبت کنیم؟ 

مبحث مهم دیگری که در فن بیان حائز اهمیته اعتماد به نفس حین صحبت کردنه. شما اگر حرف درستی بزنید ولی اعتماد به نفس گفتن آن را نداشته باشید، دیگران حرف شما را باور نخواهند کرد.

1# برای فن بیان و سخنوری ارتباط چشمی برقرار کن!

ارتباط چشمی، قبل از هر چیز نشان از ادب ما و احترام به دیگرانه. همچنین تماس چشمی باعث میشه که دیگران با دقت بیشتری به حرف‌های شما گوش بدن. اگه در یک جمع صحبت میکنی از میان جمعیت چند چهره دوستانه پیدا کرده و روی اونا تمرکز کن. به این ترتیب اعتماد به نفست افزایش پیدا می‌کنه و حرف‌های خودت رو واضح‌تر بیان میکنی. اگر به پایین نگاه کنی با اعتماد به نفس به نظر نمیرسی و اگر موقع صحبت کردن به اطراف نگاه کنی، ممکنه بقیه به این فکر کنن که حواستان پرت شده و دنبال انجام یک کار بهتر هستی، پس:

  • تا میتونی به چشم افرادی نگاه کن که برای اونا صحبت میکنی.
  • اگر از میان جمع کسی را دیدی که حواسش پرت شده یا گیج به نظر میرسه، ممکنه فکر کنی که حرف‌های خودت رو به روشنی بیان نمیکنی. با این حال نباید بذاری گیجی یک نفر حواس شما رو از بقیه پرت کنه.
  • وقتی برای جمعیت خیلی زیادی صحبت میکنی، برقرار کردن ارتباط چشمی مشکله. در این مواقع روی تعداد کمی از افراد تمرکز کن.

2# هر روز خودت رو تحسین کن!

این کار کمک میکنه که اعتماد به نفس شما ارتقا پیدا کنه. به یاد داشته باش که برای اینکه خودت رو تحسین کنی نیازی نیست حتما یک شخص کامل و بی‌نقص باشی. به آینه نگاه کرده و حداقل سه چیز عالی در مورد خودت به خودت بگو. یا لیستی از بهترین ویژگی‌های خودت رو تهیه کن. اگه نمیتونی مواردی رو پیدا کنی که به خاطر اونا خودت رو تحسین کنی، بهتره روی اعتماد به نفس خودت بیشتر کار کنی. میتونی روی کارهایی تمرکز کنی که در اونا خوب عمل میکنی. زمان خودت رو با افرادی بذاری که به شما اهمیت میدن و باعث میشن که حس خوبی نسبت به خودت پیدا کنی.

بنجامین فرانکلین

سخن، تیری در کمان است. اگر شکار خوب می‌خواهی، باید درست هدف بگیری.

 


جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

برای متخصص شدن در هر فنی تمرین و تجربه شرط اساسیه و این موضوع درباره هنر سخنوری و فن بیان هم صادقه. ضمن اینکه به یاد داشته باش که هر کسی که در حال گوش کردن به صحبت‌های شماست دوست داره که شما در اون خوب عمل کنی. در غیر این صورت اصلا برای سخنرانی شما حاضر نمیشد.

در فن بیان و سخنوری باید به نکاتی مهم اهمیت بدهید تا توانایی بیان و صحبت شما بالاتر برود. در این مقاله این نکات به وضوح اشاره شده است.

مایندینو؛ اندیشه‌ای نو!

یادتون باشه که یاد گرفتن و مسلط شدن به فن بیان و سخنوری نیاز به تمرین و ممارست داره ولی اگه زمانی رو به این کار اختصاص بدید تحت تاثیر قرار میگیری و موفق خواهی شد. برای این کار پیشنهاد می‌کنیم مقاله 15 رمز طلایی که شما را در هر مذاکره‌‌ای در زندگی پیروز میکند! را در مایندینو بخونید. برای مطالعه این مقاله‌ی کاربردی، همین حالا بر روی دکمه قرمز رنگ پایین کلیک کنید.

15 رمز طلایی که شما را در هر مذاکره‌‌ای در زندگی پیروز میکند!

❤️ یک دنیا سپاس از اینکه تا پایان این مقاله‌ی آموزشی با مایندینو همراه بودید. اگر سوال و یا نکته‌ای بود در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
mindino.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا